Zaproszenie na Kurs Instruktora Lekkiej Atletyki

Zapraszamy Cię na Kurs Instruktora Lekkiej Atletyki!

Jeśli jesteś pasjonatem lekkoatletyki i chciałbyś zdobyć kompetencje potrzebne do prowadzenia treningów, to jest to idealna okazja dla Ciebie. Kursy odbywają się w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to intensywne szkolenie, trwające 9 dni z rzędu. Drugi to 5 zjazdów weekendowych, podczas, których będziesz zgłębiać zarówno teorię, jak i praktykę z poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.

Korzyści:

• Ukończenie kursu pozwoli Ci zdobyć Kwalifikacje Instruktorskie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które są niezbędne do podjęcia pracy w lekkoatletycznych klubach sportowych lub prowadzenia własnych zawodników.
  • Będziesz mieć dostęp do internetowej platformy szkoleniowej z materiałami z zajęć oraz uzyskasz legitymację i roczną licencję po zdanym egzaminie.

Zobacz jak wygląda kurs, który realizowali członkowie Kadry narodowej PZLA.

Zapisy na kursy w 2025 r. trwają do 10 stycznia:

O kursie:

• Wariant weekendowy – 5 zjazdów (sobota + niedziela)
  • Wariant intensywne 9 dni;
  • Zajęcia odbywają się w godzinach 9.00-18.00, w zależności od tematyki i wykładowcy harmonogram może się nieznacznie różnić;
  • Ostatniego dnia odbywa się egzamin z wiedzy teoretycznej.

Tematyka zajęć
Cały kurs podzielony jest na 5 bloków. Poniżej tematyka zajęć teoretycznych i praktycznych, podzielona na wspomniane bloki:

• Biegi przez płotki lekkoatletyczne + Biegi sprinterskie,
  • Rzuty lekkoatletyczne (młot, dysk, oszczep, pchnięcie kulą),
  • Skoki lekkoatletyczne (w dal, trójskok, wzwyż),
  • Skok o tyczce + Wieloboje,
  • Wytrzymałość (biegi średnie i długie).

Schemat
Na każdym bloku konkurencje omawiane są według następującego schematu:
1. Charakterystyka konkurencji:

• Podstawowe przepisy (w tym zmiany w kategoriach wiekowych, np. dystanse, ciężar sprzętu, promień rzutu itd.),
  • Dobór i selekcja do konkurencji (podstawowe kryteria selekcyjne w poszczególnych rodzajach i etapach selekcji),
  • Etapizacja szkolenia w konkurencji (główne założenia szkoleniowe na poszczególnych etapach),

2. Technika konkurencji:

• Opis techniki, z uwzględnieniem wariantów oraz najczęściej popełnianych błędów.

3. Metodyka nauczania:

• Metody nauczania techniki (z uwzględnieniem zmienności na poszczególnych etapach),
  • Ćwiczenia przygotowawcze i oswajające,
  • Gry i zabawy lekkoatletyczne z elementami konkurencji,
  • Podstawowe ćwiczenia nauczające i doskonalące technikę konkurencji,
  • Ćwiczenia korygujące podstawowe błędy techniczne.

4. Trening:

• Planowanie jednostki treningowej oraz cyklu,
  • Cel treningu a budowa jednostki treningowej,
  • Podstawowe środki treningu wykorzystywane w konkurencji i ich wpływ na stan wytrenowania zawodnika,
  • Cel treningu a budowa jednostki treningowej.

5. Kontrola efektów treningu:

• Testy i sprawdziany wykorzystywane w ocenie stanu i stopnia wytrenowania (w tym zróżnicowanie oceny ze względu na kategorię wiekową i okres w makro cyklu).

• Niekaralność,
  • Ukończone 18 lat,
  • Posiadanie wykształcenia średniego,
  • Zdolność do udziału w kursie (brak przeciwskazań lekarskich),
  • Posiadanie ważnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres trwania kursu,
  • Zapoznanie się z regulaminem kursu.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie: LAkademia.pl: Kurs Instruktorski | LAkademia.pl

Materiał edukacyjny przygotowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, w ramach współpracy przy programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Fundację Orły Sportu. Program jest finansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.