Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Nie ma zdrowia ani fizycznego, ani psychicznego, bez ruchu i aktywności. Dzieci mają w sobie naturalną potrzebę ruchu i zabawy. Bazując na tej wiedzy można zaszczepić w dzieciach entuzjazm do aktywnego spędzania czasu, szczególnie podczas szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Ale co zrobić, żeby nie zmarnować tego potencjału?
Kto odpowiada za zaszczpienie w dzieciach entuzjazmu do uprawiania sportu?
Rolą rodziców i nauczycieli jest wspieranie dzieci w kształtowaniu zdrowych nawyków i pokazywanie aktywnych form spędzenia wolnego czasu. Dzieci uczą się przez obserwację, dlatego rodzice powinni pokazywać dzieciom, że aktywność fizyczna jest naturalną częścią ich życia. Rodzice także zapisują dzieci na dodatkowe zajęcia ruchowe, np. z tańca. Nauczyciele natomiast podczas lekcji wychowania fizycznego edukują i stwarzają warunki do bezpiecznej aktywności w przestrzeni szkolnej. To tutaj dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, zasad fair play, smakują zwycięstwa lub radzą sobie z porażką – pod czujnym okiem nauczyciela. Niestety zdarza się i tak, że lekcja wychowania fizycznego jest dla dziecka jedyną okazją do ruchu, ponieważ rodzice poza szkoła nie wzmacniają w dziecku takich nawyków.
Co jednak sprawia, że niektóre dzieci tracą zainteresowanie aktywnością fizyczną i najzwyczajniej przestają ją lubić?
5 wskazówek dotyczących wzmacniania aktywności fizycznej wśród dzieci
- Zabawa jako klucz.
Wprowadzaj do zajęć wychowania fizycznego elementy gier i zabaw, które będą angażujące i przyjemne. Umożliwi to dzieciom rozwijanie umiejętności ruchowych w atmosferze radości, co sprzyja pozytywnym skojarzeniom z aktywnością fizyczną. Może dobrym pomysłem będzie zorganizowanie aktywnych przerw? Tak, żeby dzieci miały możliwość ruchu, bez zakazów „Nie biegać po korytarzu!” Wiemy przecież, że to dla bezpieczeństwa dzieci, ale może jest jakaś alternatywa, żeby dzieci mogły spędzić przerwę aktywnie i bezpiecznie.
- Różnorodność aktywności
Stosuj różnorodne formy aktywności fizycznej, takie jak taniec, sporty drużynowe, zabawy na świeżym powietrzu czy joga. Dzięki temu dzieci będą miały możliwość odkrycia, co najbardziej je interesuje i co sprawia im radość. Opowiedz dzieciom o tym, że najważniejsze w sporcie jest znaleźć to, co się lubi. Nie ma jednej słusznej dyscypliny sportu, którą należy uprawiać dla zdrowia. Pokaż dzieciom te różnorodność i kładź nacisk na prawdziwą przyjemność płynącą z uprawiania sportu.
- Nie porównuj.
„Zobacz jak Franek szybko biega. Ty najwyraźniej za mało się starasz”. Porównywanie nie wzbudza motywacji do działania. Budzi w dzieciach poczucie niższości i ufność w to, że jest się niewystarczająco dobrym. Sport przestanie być przyjemnością, jeśli będzie budzić negatywne emocje i obniżać samoocenę. Zamiast tego chwal dziecko za podejmowane próby i wysiłek. Bardzo tego potrzebuje.
- Nie nastawiaj na efekt.
Pokaż dziecku, że samo uprawianie sportu jest przyjemnością. Nie tylko wygrywanie międzyszkolnych konkursów i zdobywanie medali. Samo pływanie, granie w piłkę czy chodzenie na gimnastykę jest przyjemne. Nie straćcie z oczu tego, co najważniejsze.
- Włącz rodziców.
Angażuj rodziców w aktywności fizyczne, organizując dni otwarte lub wydarzenia sportowe, w których mogą uczestniczyć razem z dziećmi. Wzmacnia to pozytywne wzorce aktywności fizycznej w domu oraz inspiruje dzieci do kontynuowania aktywności. Aktywni rodzice to aktywne dzieci. A takie wydarzenia to również moment na integrację dzieci, rodziców i nauczycieli.
Dziecko już nie lubi sportu – czy wszystko stracone?
Nie. Nic nie jest stracone. Może dziecko nieco się zniechęciło – powodów może być mnóstwo. Natomiast nie oznacza to, że nie zainteresuje się ponownie sportem i aktywnym spędzaniem czasu. Obserwuj dziecko, rozmawiaj o tym co lubi, zobacz z kim i jak spędza najwięcej czasu. Na początku zachęcaj do wspólnych aktywności kojarzonych bardziej z zabawą niż sportem (taniec do ulubionej piosenki, spacer w poszukiwaniu skarbów, itp.), coś co może robić również w domu. Z czasem, metodą małych kroków, próbuj znaleźć taką aktywność, którą dziecko najbardziej lubi, w grupie rówieśniczej, w której czuje się dobrze. Podczas prowadzenia zajęć unikaj elementów rywalizacji, stawiaj na współpracę i integrację. Najważniejsze jest, aby dziecko czuło się dobrze i znalazło formę aktywności, która sprawia mu przyjemność. W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji na lekcje wychowania fizycznego czy aktywne przerwy, warto zajrzeć na stronę fitschool.pl, gdzie znajduje się cała baza materiałów do bezpłatnego wykorzystania przez nauczycieli.
Przeczytaj także:
Materiał edukacyjny przygotowany przez Fundację Medicover, w ramach współpracy przy programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Fundację Orły Sportu. Program jest finansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.