Skorzystaj z materiałów treningowych programu FitSschool

Program FitSchool jest bezpłatnym narzędziem oferującym gotowe materiały treningowe. Animatorzy zarejestrowani w programie zyskują dostęp do treningów oraz szkoleń:

FitSchool wykorzystuje ekran – czyli przestrzeń, która jest doskonale znana dzieciom – to alternatywa lub uzupełnienie do klasycznych zajęć z aktywności fizycznej. Możesz skorzystać z FitSchool jako dodatku do swoich standardowych zajęć lub kiedy np. nagle pogorszy się pogoda, nie masz dostępu do boiska lub zwyczajnie kiedy potrzebujesz chwili wytchnienia podczas prowadzenia kolejnej godziny zajęć.

W proponowanej przez FitSchool formule, osoba prowadząca zajęcia włącza film a dzieci ćwiczą naśladując ruchy trenerów na ekranie. Trener korzystając z platformy FitSchool, ze względu na wsparcie „wirtualnego trenera”, zyskuje przestrzeń na indywidualną pracę z dzieckiem, ma większe możliwości monitorowania sposobu wykonywania ćwiczeń, motywowania ich do działania oraz zapewniania bezpieczeństwa.

Treningi 30 i 3-minutowe podzielone są na dyscypliny sportowe – fitness, gimnastyka, koszykówka, piłka nożna, sztuki walki, taniec. Każdy z treningów wykorzystuje specyficzne ruchy kojarzące się z daną dyscypliną a co ważne – treningi nie wymagają użycia akcesoriów.

Treningi 8-minutowe wspierają kształtowanie podstawowych kompetencji ruchowych u najmłodszych uczniów. Aby wyposażyć dzieci w zestawy ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych należy zacząć od pozycji wyjściowej, która jest początkiem każdego ćwiczenia. W treningach 8-minutowych uczymy wykonywać różne rodzaje ćwiczeń kształtujących m.in. zwinność i równowagę. Treningi zapewniają wszechstronny rozwój i zapobiegają m.in. wadom postawy.

Partnerem merytorycznym Programu jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

ASPEKT PROZDROWOTNY PROGRAMU FITSCHOOL

Głównym celem programu jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Cele szczegółowe Programu:

• Poprawa sprawności krążeniowo – oddechowej poprzez zwiększenie poziomu wysiłków o umiarkowanej i średniej intensywności (wysiłek tlenowy) – redukcja ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.
  • Zwiększenie siły gorsetu mięśniowego służące kształtowaniu prawidłowej postawy ciała – redukcja ryzyka rozwoju chorób narządu ruchu.
  • Usprawnienie zmysłu kinestetycznego (propriocepcja) służąca poprawie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
  • Poprawa zdolności motorycznych poprzez zwiększenie poziomu ćwiczeń ogólnousprawniających – kształtowanie możliwości ruchowych oraz redukcja ryzyka urazów.

Zobacz jak to działa:

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z FITSCHOOL

Adresatami projektu są:

• Animatorzy, nauczyciele, trenerzy, instruktorzy uczestniczący w Programie Aktywna Szkoła
  • Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego

Platforma FitSchool została stworzona z myślą o dzieciach w wieku 6 – 9 lat, tj. uczniach klas 0 – 3 placówek oświatowych: przedszkoli i szkół podstawowych. Z Programu mogą korzystać również starsze dzieci, to osoba prowadząca zajęcia decyduje jak wykorzystać zasoby platformy FitSchool.

FitSchool działa już we wszystkich województwach, obecnie z programu korzysta już 1241 szkół i przedszkoli i niemal 3200 nauczycieli. Prawie 140 000 uczniów systematycznie poprawia swoją kondycję biorąc udział w treningach FitSchool. Dzięki zaangażowaniu Animatorów i Trenerów Aktywnej Szkoły możemy wspólnie  wpłynąć na poprawę zdrowia dzieci!

WYMOGI SPRZĘTOWE

Do przeprowadzenia treningu wystarczy komputer podłączony do ekranu, rzutnika lub tablicy multimedialnej.  Co ważne – program dostosowany jest do różnych przestrzeni szkolnych, może być wykorzystywany w sali gimnastycznej, świetlicy, na korytarzu czy w zwykłej klasie lekcyjnej. To dobre rozwiązanie w przypadku niespodziewanej zmiany pogody, uniemożliwiającej przeprowadzenia treningu na zewnątrz.

JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU

Proces rejestracji jest bardzo prosty a dla uczestników Aktywnej Szkoły został skrócony do minimum.

Każdy animator/trener Aktywnej Szkoły zakłada indywidualne konto i podczas rejestracji zaznacza w której placówce oświatowej będzie prowadził zajęcia w ramach Aktywnej Szkoły. Poniżej pokazujemy etapy rejestracji.

Oświadczenie o współpracy z Aktywną Szkołą można pobrać ze strony FitSchool albo klikając na podświetlony niebieski napis.

Zobacz co użytkownicy sądzą o programie FitSchool:

Medalista Mistrzostw Polski w chodzie sportowym, uczestnik Igrzysk Olimpijskich – Jakub Jelonek

W razie pytań – pozostajemy do dyspozycji. Chętnie pomożemy!

Materiał edukacyjny przygotowany przez Fundację Medicover, w ramach współpracy przy programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Fundację Orły Sportu. Program jest finansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.