Ponad 2,5 tysiąca dzieci i młodzieży, z terenów objętych przez powodzie, będzie mogło do końca roku skorzystać z bezpłatnego pobytu w Centralnych Ośrodkach Sportu (COS). To wspólny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koszt pobytu będzie finansowany z programu Aktywna Szkoła.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny system, który umożliwi organizację wyjazdów dla uczennic i uczniów z południowo-zachodnich części Polski dotkniętych przez powódź. Centralny Ośrodek Sportu przygotował swoje ośrodki na przyjęcie ponad 2,5 tys. dzieci i młodzieży.
Koszt pobytu będzie pokrywany z budżetu państwa w ramach programu Aktywna Szkoła. Wyjazdy będzie można zorganizować w okresie od końca września do końca tego roku. Do wyboru są ośrodki w Cetniewie, Giżycku, Spale, Szczyrku, Wałczu oraz Zakopanem.
Podczas pobytu w COS-ach dzieci i młodzież będą miały okazję skorzystać z pełnej infrastruktury sportowej dostępnej na terenie każdego obiektu, w tym z hal sportowych, basenów, ścianek wspinaczkowych oraz innych udogodnień. Ma to na celu zapewnienie nie tylko fizycznej rekreacji, ale także wytchnienia po trudnych doświadczeniach związanych z powodzią.
Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. W Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO) została udostępniona ankieta https://strefa.ksdo.gov.pl, która umożliwi określenie potrzeb poszczególnych szkół.
Zgłoszenia dokonują dyrektorzy szkół. W formularzu należy podać liczbę uczestników, ich wiek oraz płeć, liczbę opiekunów i osobę do kontaktu ze strony szkoły. Należy również wskazać planowany termin wyjazdu oraz długość pobytu.
Za koordynację działań w imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej odpowiada Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Po zebraniu informacji z ankiety FRSE będzie przekazywała szczegóły organizacyjne szkole oraz osobie do kontaktu podanej w formularzu.
Wyjazdy uczniów będą organizowane na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
W działania włączeni są wszyscy kuratorzy oświaty, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.