Aktywny do Kwadratu (Zadanie 3)

Aktywny do kwadratu

Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci
i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

1. Kto jest uprawniony do złożenia wniosku w Programie Aktywny do kwadratu?

Do złożenia wniosku w programie Aktywny do kwadratu uprawniony jest wyłącznie Dyrektor szkoły bądź Dyrektor zespołu szkół.

2. W jakim terminie mogą być realizowane zajęcia w Zadaniu 3?

W roku 2024 Zadanie Aktywny do kwadratu będzie realizowane w okresie od dnia 1 maja 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., z tym zastrzeżeniem, że zajęcia będą realizowane w okresie od 1 września 2024 r. do 30 listopada 2024 r. (z wyłączeniem dni świątecznych).

W kolejnych latach tj. w latach 2025 oraz 2026 zadanie będzie realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia. Prowadzenie zajęć będzie się odbywać od 1 stycznia do 30 listopada, przy czym dla każdej grupy ćwiczebnej przez 35 tygodni.

3. Z jaką częstotliwością mogą być prowadzone zajęcia sportowe w ramach Zadania 3?

Zajęcia sportowe muszą być prowadzone z częstotliwością do 3 (trzech) razy w tygodniu,
przy czym zajęcia sportowe dla uczniów klas I-III szkół podstawowych mogą być prowadzone do 2 (dwóch) razy w tygodniu. Za zgodą Realizatora krajowego, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, możliwa jest zmiana częstotliwości prowadzenia zajęć sportowych.

4. Kto może być uczestnikiem zajęć w Programie Aktywny do kwadratu?

Uczestnikami zajęć mogą być wyłącznie uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, gdzie będą prowadzone zajęcia sportowe.

5. Ile grup ćwiczebnych może zgłosić szkoła do Zadania 3?

Dyrektor szkoły może zgłosić do programu nielimitowaną liczbę grup, z zastrzeżeniem jednak, że nie jest to gwarantem do otrzymania dotacji na każdą z tych grup.

6. W Regulaminie Zadania 3 jest zapisane, że uczestnicy zadania mają prawo do rezygnacji w dowolnym momencie trwania programu – co w przypadku, gdy zrezygnuje tyle osób, że grupa ćwiczebna podczas realizacji zajęć będzie liczyła mniej niż wymagane minimum 15 uczestników?

W powyższej sytuacji Prowadzący ma obowiązek przeprowadzić nabór uzupełniający, tak aby grupa liczyła minimum 15 uczestników.

7. Jeśli w tygodniu miały zostać przeprowadzone trzy zajęcia, ale jedne z nich zostały odwołane z powodu np. choroby, to czy w następnym tygodniu mogą odbyć się cztery zajęcia?

Tak, taka forma jest dozwolona.

8. Czy zajęcia w ramach Programu Aktywny do kwadratu mogą być prowadzone przez jednego prowadzącego raz w tygodniu przez 120 minut?

Nie, jest to niezgodne z zapisami w Regulaminie, a tym samym konstrukcją programu.

9. Ile grup ćwiczebnych może prowadzić 1 nauczyciel?

Rekomendowane jest, żeby do każdej grupy ćwiczebnej były przypisane nie więcej niż dwie Osoby prowadzące zajęcia.

Jeden Prowadzący może prowadzić więcej niż 1 grupę, ćwiczebną z zastrzeżeniem, że zajęcia te są realizowane w różnym czasie.

10. Czy są określone godziny w jakich należy prowadzić zajęcia?

Nie, jeśli chodzi o godziny, w których będą realizowane zajęcia w ramach programu Aktywny do kwadratu to jest tutaj dowolność.